Használati útmutató Middle Atlantic LACE-WB6-24
Middle Atlantic Hogy LACE-WB6-24
Oldal 1/18
middleatlantic.com | middleatlantic.ca
what great systems are built on.
SNE Series Hybrid
security network enclosure
configured specifically to address the needs
of hybrid security systems consisting of a
mix of analog and digital equipment and
cabling
Fully welded construction provides the following weight capacities:
· UL Listed load capacity – 3,000 lbs.
· Caster load capacity – 1,600 lbs.
· Seismic certified capacity – 1,050 lbs.
Configurations available with active top (660 CFM) or rear (1,760 CFM) ventilation
Ships fully configured, and includes
· 70% open area vented front door
· Split solid rear doors
· Pair of split flush mount locking side panels
· (2) vertical 10” wide Lever Lock™ accessory mounting plates
· 6” wide vertical wire grid lace
· 4 space cage nut rail adapter
· Casters
· Leveling feet
Available in 24”, 27.6” and 30” widths
36” and 42” overall depths
Includes 2 pairs of 10-32 threaded fully adjustable rackrail
Doors accommodate industry standard electronic door locks
EIA compliant 19” gangable hybrid security network enclosure shall be Middle Atlantic Products
model # SNE__H-__-A_ (refer to chart). Overall dimensions shall be __”H x __”W x __”D (refer
to chart). Useable height shall be __ rackspaces, useable depth shall be __” (refer to chart). Fully
tapped 10-32 mounting holes in universal EIA spacing, black e-coat finish and numbered rackspaces.
SNE shall include 70% vented front door, split 3-point solid rear door, and flush locking split side
panels. SNE shall include two 10” wide patent-pending Lever Lock™ tool free accessory mounting
plates. SNE shall include one 6” wide vertical grid lace and 4 space cage-nut rail adapter. SNE shall
have pre-threaded 5/16”-18 ganging holes. SNE shall be capable of ganging while fully loaded, us-
ing bolts only. SNE shall have active cooling, top mounted (660 CFM) or rear door mounted (1,760
CFM), refer to chart. SNE shall have marked rackrail depth indicators. SNE shall be of fully welded
construction. SNE shall be finished in an environmentally friendly, durable black powder coat. SNE
Series enclosures shall satisfy the 2007 & 2010 CBC; 2006, 2009 & 2012 IBC; ASCE 7-05 (2005
Edition) & ASCE 7-10 (2010 Edition) and the 2006 & 2009 editions of NFPA 5000 for use in areas
of high seismicity, Seismic Use Group III, Zone 4 or Seismic Design Category (SDC) “D” with lateral
SNE-Z4 seismic floor anchor bracket. SNE shall be UL Listed in the US and Canada to the UL-2416
(NWIN) category. SNE shall be GREENGUARD Gold Certified. SNE enclosure shall be RoHS EU Direc-
tive 2002 / 95 / EC compliant. SNE shall be manufactured by an ISO 9001 and ISO 14001 registered
company. SNE enclosure shall be warrantied to be free from defects in material or workmanship
under normal use and conditions for the lifetime of the rack.
Customizable specification clips available at middleatlantic.com
features:specifications:
options:
Split lift-off cable chase shall be 4.4” wide and mount
in-between enclosures, model # SNE-CC-__LT (refer
to drawing for model number)
Cable duct shall be model # SNE-__DUCT-4x6-__
and be available packaged or installed (refer to chart)
Cable chase shall be model # SNE-__-CC12-45__
(refer to chart), and shall be 12” wide x __” deep x
83.33” high
Front air dam/zero-U panel mount shall be model
# SNE-__-FAD-PM-__ (refer to drawing for model #)
Bracket for top cable pass-through enclosure to
enclosure shall provide the ability to pass cables from
enclosure to enclosure when ganged together, and
shall be model number SNE-TCB-__ (36, 42, 48)
6” wide wire type vertical lace shall be model number
LACE-WB6-__ (24, 42, 45)
Seismic Zone-4 and Seismic Use Group III compliancy
floor anchor kit shall be model # SNE __-Z4 (24,27,30)
96-01192 / rev g / 4-23-18
EIA/TIA COMPLIANT
Értékelje ezt az útmutatót
4.1/5 (3 Vélemények)