Használati útmutató Ozito PXBWS-400
Oldal 1/6
STANDARD EQUIPMENT
BRUSHLESS
BRU SHL E SS
PXBWS-400
INSTRUCTION MANUAL
SPECIFICATIONS
Input: 18V
No Load Speed: 0-2,100/min
Max. Torque: 200Nm (Speed 1)
280Nm (Speed 2)
400Nm (Speed 3)
Impact Rate: 0-3,300/min
Drive Shaft: 12.7mm (½”) Square
Weight: 2.0kg
ozito.com.au
0722
Brushless Impact Wrench &
Belt Clip
½” IMPACT
WRENCH
IN ORDER TO MAKE A CLAIM UNDER THIS WARRANTY YOU
MUST RETURN THE PRODUCT TO YOUR NEAREST BUNNINGS
WAREHOUSE WITH YOUR BUNNINGS REGISTER RECEIPT. PRIOR TO
RETURNING YOUR PRODUCT FOR WARRANTY PLEASE TELEPHONE
OUR CUSTOMER SERVICE HELPLINE:
Australia 1800 069 486
New Zealand 0508 069 486
WARRANTY
TO ENSURE A SPEEDY RESPONSE PLEASE HAVE THE MODEL
NUMBER AND DATE OF PURCHASE AVAILABLE. A CUSTOMER
SERVICE REPRESENTATIVE WILL TAKE YOUR CALL AND
ANSWER ANY QUESTIONS YOU MAY HAVE RELATING TO THE
WARRANTY POLICY OR PROCEDURE.
OZITO INDUSTRIES PTY. LTD.25 Fox Drive, Dandenong South, Victoria, Australia 3175.
The benets provided under this warranty are in addition to other rights and
remedies which are available to you at law.
Our goods come with guarantees that cannot be excluded at law. You are entitled to
a replacement or refund for a major failure and for compensation for any other
reasonably foreseeable loss or damage. You are also entitled to have the goods
repaired or replaced if the goods fail to be of acceptable quality and the failure
does not amount to a major failure.
Generally you will be responsible for all costs associated with a claim under this
warranty, however, where you have suffered any additional direct loss as a result of
a defective product you may be able to claim such expenses by contacting our
customer service helpline above.
WARNING
The following actions will result in the warranty being
void.
If the tool has been operated on a supply voltage other than that specied
on the tool.
If the tool shows signs of damage or defects caused by or resulting from
abuse, accidents or alterations.
Failure to perform maintenance as set out within the instruction manual.
If the tool is disassembled or tampered with in any way.
5 YEAR REPLACEMENT WARRANTY
Your Product is guaranteed for a period of 60 months from the original date of
purchase and is intended for DIY (Do It Yourself) use only. If a product is defective it
will be replaced in accordance with the terms of this warranty. Lithium Ion
batteries and chargers are covered by a 36 month
warranty and are excluded from the warranty extension. Warranty excludes
consumable parts.
Értékelje ezt az útmutatót
4.3/5 (6 Vélemények)