Használati útmutató Ozito PXCWSS-018
Oldal 1/6
CORDLESS
GARDEN SPRAYER
INSTRUCTION MANUAL
SPECIFICATIONS
Voltage: 18V
Tank Volume: 3.5 litres
Delivery Pressure Max.: 2.5 bar (36 psi)
Flow Rate: 500ml/min
Nozzle: Ø1.5mm
Weight: 1.2kg
PXCWSS-018
STANDARD EQUIPMENT
Cordless Garden Sprayer
Spray Wand
IN ORDER TO MAKE A CLAIM UNDER THIS WARRANTY YOU MUST
RETURN THE PRODUCT TO YOUR NEAREST BUNNINGS WAREHOUSE
WITH YOUR BUNNINGS REGISTER RECEIPT. PRIOR TO RETURNING
YOUR PRODUCT FOR WARRANTY PLEASE TELEPHONE OUR CUSTOMER
SERVICE HELPLINE:
Australia 1800 069 486
New Zealand 0508 069 486
WARRANTY
TO ENSURE A SPEEDY RESPONSE PLEASE HAVE THE MODEL
NUMBER AND DATE OF PURCHASE AVAILABLE. A CUSTOMER
SERVICE REPRESENTATIVE WILL TAKE YOUR CALL
AND ANSWER ANY QUESTIONS YOU MAY
HAVE RELATING TO THE WARRANTY POLICY
OR PROCEDURE.
OZITO Australia/New Zealand (Head Ofce)1-23 Letcon Drive, Bangholme, Victoria, Australia 3175.
The benets provided under this warranty are in addition
to other rights and remedies which are available to you at law.
Our goods come with guarantees that cannot be excluded
at law. You are entitled to a replacement or refund for a major failure and for
compensation for any other reasonably foreseeable loss or damage. You are also
entitled to have the goods repaired
or replaced if the goods fail to be of acceptable quality and the failure does not
amount to a major failure.
Generally you will be responsible for all costs associated with
a claim under this warranty, however, where you have suffered
any additional direct loss as a result of a defective product you
may be able to claim such expenses by contacting our customer service helpline
above.
ozito.com.au
1118
WARNING
The following actions will result in the warranty being
void.
If the tool has been operated on a supply voltage other
than that specied on the tool.
If the tool shows signs of damage or defects caused
by or resulting from abuse, accidents or alterations.
Failure to perform maintenance as set out within the instruction manual.
If the tool is disassembled or tampered with in any way
Professional, industrial or high frequency use..
5 YEAR REPLACEMENT WARRANTY
Your Product is guaranteed for a period of 60 months from the original date of
purchase and is intended for DIY (Do It Yourself) use only. If a product is defective it
will be replaced in accordance with the terms of this warranty. Lithium Ion
batteries and chargers are covered by a 36 month
warranty. Warranty excludes consumable parts, for example: shoulder strap .
Shoulder Strap
Spray Wand Handle
Hose
Értékelje ezt az útmutatót
4.6/5 (3 Vélemények)